Czy to godne zakończenie wiedźmińskiej sagi?

Czy to godne zakończenie wiedźmińskiej sagi?

Pani Jeziora przez wielu uważana jest za najlepszą część sagi o wiedźminie. Dlaczego? Niektórzy mogliby powiedzieć, że odpowiada za to fakt, że jest to ostatnia część, która definitywnie zamyka cykl. Dużo w niej nostalgii i sentymentu związanego z miejscami oraz bohaterami poznanymi w tym wyjątkowym uniwersum. Z kolei inni powiedzieliby, że Pani Jeziora jest najlepszym tomem z sagi, bo po prostu prezentuje najwyższy poziom, zarówno pod względem wykreowanej historii, jak i zachowania bohaterów. Czy to idealne zakończenie cyklu?

Każdy czyn niesie za sobą konsekwencje

Fabuła w Pani Jeziora skupia się w głównej mierze na Geralcie oraz Ciri. Sapkowski doprowadza ich wątki do końca, każdemu z osobna dając wyczerpujący i satysfakcjonujący finał. Jednocześnie autor nie zapomina o innych bohaterach, którzy pojawiali się na drugim lub trzecim planie w trakcie trwania serii. Warto jednak zauważyć, że część z nich nie dożyje końca tej historii, co dodaje jej odrobinę goryczy. Niemniej w Pani Jeziora z księgarni internetowej powraca specyficzny humor Andrzeja Sapkowskiego, a akcja prawie że do końca gna na złamanie karku. Bohaterowie z kolei wciąż popełniają błędy lub decydują się na działania, które nieoczekiwanie zamiast dobra przynoszą zło. 

Satysfakcjonujące zakończenie

Dla wielu czytelników sagi o wiedźminie Pani Jeziora okazać się może najlepszą powieścią z całej serii. Dlaczego? Bo jest tu wszystko to, do czego Andrzej Sapkowski zdążył przyzwyczaić swoich czytelników: nieidealne postacie, pełen szarości świat przedstawiony czy emocjonujące przygody.

Pani Jeziora autorstwa Andrzeja Sapkowskiego to:

– zakończenie kultowego cyklu o Geralcie z Rivii,

– przemyślane zamknięcie historii,

– każdy wątek zostaje odpowiednio wyjaśniony,

– brak niedopowiedzeń oraz urwanych historii,

– niektóre ze znanych postaci zostają uśmiercone,

– to wciąż stary, dobry wiedźmin (dużo akcji i humoru),

– klimatyczna i emocjonująca opowieść,

– nieidealni bohaterowie z krwi i kości.