Jeżdzimy zimą samochodem

Okres zimowy na ulicach wymaga od właścicieli aut szczególnego przygotowania auta i podwyższonej atencji w czasie jazdy. Zimą zdarza się najwięcej stłuczek, przede wszystkim w mieście, gdzie ruch w czasie godzin szczytu jest spory.
Czy, by bezpiecznie podróżować zimową porą, wystarczy jedynie jeździć wolniej oraz ostrożniej? Zachęcamy do zaznajomienia się z paroma wskazówkami, jakie uproszczą jazdę samochodem podczas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na drogach koniecznie trzeba wykonać przegląd pojazdu. Podróż zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość właścicieli pojazdów respektuje tę zasadę.
Powinno się ponadto zwrócić uwagę na działanie hamulców. Gdy hamulce funkcjonują nierówno, łatwiej utracić kontrolę nad samochodem i spaść z drogi podczas hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne podczas lata i jesieni – zimą może doprowadzić do kolizji czy stłuczki.
Najrozsądniej przed czasem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza autowypożyczalnia prowadzi wypożyczanie aut, które są na bieżąco serwisowane u sprawdzonych mechaników samochodowych.
Przed wynajęciem poszczególnego pojazdu, badamy jego stan techniczny, tak aby zapewnić klientom maksymalny komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, jakim rusza się autem w czasiew zimy wydaje się mało ważny, niemniej jednak wskazane jest pamiętać o jednej normie. Jeżeli prowadzący będzie zbyt mocno wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami pierw się rozgrzeje a także roztopi, a później zamarznie, tworząc lód. Prawdopodobnie może to doprowadzić do powstania kłopotów jeszcze przed wyjechaniem z parkingu. Auto zakopie się coraz bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Przede wszystkim nie wpadać w panikę i nazbyt żarliwie nie wciskać pedału gazu, bo to może tylko pogorszyć sprawę. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    przede wszystkim należy wyprostować koła,
•    następnie delikatnie nacisnąć pedał gazu.
•    jak pojazd zacznie się zakopywać, należy    żywo wcisnąć sprzęgło,
•    następnie trzeba jeszcze raz wcisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Zbytnia odwaga jest najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych  w okresie zimy. Trzeba zachować odpowiedni odstęp, szczególnie w mieście, gdzie dynamizm na drodze jest większy. Nawet perfekcyjny i doświadczony prowadzący powinien zachować ostrożność podczas jazdy, nie tylko ze względu na niesprzyjające warunki na trasie, lecz dodatkowo na postępowanie innych posiadaczy pojazdów.
Niełatwo przewidzieć zachowania każdego z uczestników ruchu, dlatego najlepiej w czasie zimy zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Prócz innych pojazdów na drodze, atencję kierowcy powinna być skoncentrowana na pieszych i rowerzystach.
 Ażeby uniknąć kolizji zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok przyzwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza autowypożyczalnia prowadzi wynajem samochodów dostawczych oraz osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, uszykowaliśmy możliwość wynajmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia